Lidská sídla jsou plně závislá na některých technických vymoženostech, a kdybychom o ně rázem přišli, znamenalo by to poměrně závažné problémy. Kupříkladu si představte, kdyby znenadání nebyl k dispozici elektrický proud a nebylo možno jej nikterak vyrobit, ani fotovoltaikou. Rázem bychom se octli o pár století vzad a veškeré současné životní priority by vzaly za své. Velmi podobné by to bylo i s kanalizací. Kanalizace ve městech je jednou z nejdůležitějších součástí městské infrastruktury, a tím, že proudí v podzemí, zpravidla si na ni v každodenním frmolu nikdo ani nevzpomene. Dostane se do popředí zájmu až tehdy, kdy neodtéká odpad z toalety a z kuchyně a tento problém zachvátí celý bytový dům.
Kanalizační soustavy jsou poruchové, jako každá jiná technika. Do potrubí se může dostat bahno, listí, kameny, písek, kusy větví, kousky papíru a plastů, a jestliže se k tomu připojí prorůstající kořeny stromů, které pronikají skrze defekty v kanalizačním potrubí, vznikne v některém místě zátka a ta sníží nebo zcela zabrání průtoku odpadních vod. V tu chvíli nastává havarijní situace a nastupují k čištění kanalizace instalatéři.
Pokuste si vytvořit nyní představu, jak by to vypadalo, kdyby tu instalatéři nebyli a nikdo kanalizaci nečistil. Odpadní splašková voda by začala vytékat volnými průduchy, tedy skrze kanalizační poklopy ven a zaplnila by městské a obecní ulice nepříjemným zápachem a také bakteriemi. V kanalizaci se jich nachází obrovské množství a mezi nimi by se mohly objevit i některé velmi nebezpečné kmeny, co by zapříčinily epidemie cholery, tyfu a dalších vážných chorob. Lidstvo by pak čelilo vážné hrozbě a propadlo by se do středověkých zvyklostí, kdy lidé vylévali fekálie přímo na ulici, protože ve městech zkrátka jinou možnost neměli a ani neznali. Buďme proto vděční instalatérům na havarijní službě za to, že se věnují této ne zrovna příjemné, ale důležité činnosti.